POSTCARDS FROM CAPPADOCIA

Чарівна, неймовірна, захоплююча Каппадокія! Немає слів, щоб досить повно описати весь спектр відчуттів та емоцій, що викликає це місце. Але найбільше виникає думка, що ви опинилися в книзі «Марсіанські хроніки» Рея Бредбері. Справді, як інша планета. Але не дика, а обжита - зі своїм побутом, містами, неймовірними ландшафтами.

Насамперед Каппадокія асоціюється, звичайно, з повітряними кулями. І це зовсім не дарма!
• Кулі в Каппадокії літають цілий рік! Тим не менш, польоти сильно залежать від погоди: повинно бути ясно і вітер повинен бути не сильним (повний штиль теж не підходить).
• Польоти відбуваються на світанку. Зазвичай в готель рано-вранці (4:30) надсилають водія, який відвозить вас на місце старту польоту. Інформацію про те, чи відбудеться політ чи ні, найчастіше повідомляють вранці безпосередньо перед вильотом (адже погода може швидко змінюватись).
• Враховуючи останній факт, краще їхати до Каппадокії щонайменше на 4 дні, щоб точно застати льотну погоду! Нам пощастило полетіти на 2й день.
• Бронювати політ краще заздалегідь. Це можна зробити безпосередньо через компанію польотів на кулях (яких тут безліч) або через готель (що на наш погляд навіть простіше, адже вони дають весь список компаній і розписують всі відмінності та особливості). При бронюванні можна вказати основну дату та запасну (на випадок поганої погоди).
• Ціни варіюються від 130 до 200 євро за політ з особи (залежно від тривалості – годину або півтори, та від кількості осіб у кошику (в середньому 16 – 20 осіб)).
• Після польоту на вас чекатиме шампанське та символічні сертифікати повітроплавця.

Але Каппадокія вражає не лише повітряними кулями. Тут всюди можна спостерігати чудової краси ландшафти з надзвичайної форми скелями та кам'яними брилами. Колись давно тут відбувалася активна вулканічна діяльність. А потім вода і вітер почали свою кропітку роботу і протягом довгих століть руйнували м'якіші гірські породи, залишивши тверді на місці. Так сформувалися численні каньйони, а ще й химерні кам'яні стовпи з капелюшками на самій верхівці.

А ще в Каппадокії на великій території розташований унікальний комплекс поселень, що створювався протягом багатьох століть, починаючи з І тис. до н. е. Він включає кілька підземних міст та безліч вирубаних у скелях печерних монастирів та входить до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Покинуті підземні міста Каппадокії почали виявляти у ХІХ столітті і за своїми масштабами деякі з них просто колосальні: спускаються вниз на багато поверхів, мають вентиляційні шахти, колодязі, приміщення для зберігання зерна та утримання домашніх тварин, преси для вина та храми. Населення подібного міста виходило нагору, щоб обробляти поля. Вузькі переходи, що ведуть до поверхні, у разі небезпеки перекривалися важкими кам'яними жорнами.

Розповімо коротко про деталі нашої подорожі та про бюджет:
• У Каппадокію можна прилетіти до одного з декількох невеликих локальних аеропортів (наприклад, Невшехір). Але в такому разі переліт буде з пересадкою (частіше через Стамбул) і його ціна досить висока.
• Ми вибрали варіант прямого перельоту до Анкари (літають МАУ та Пегасус). Та й ціна виявилася дуже привабливою (близько 120 $ у два кінці).
• Від Анкари до Ґереме (головне туристичне місто в регіоні, звідки стартує більшість польотів на повітряних кулях) можна дістатися автобусом або машиною (близько 300 км). Ми вибрали варіант машини в оренду, щоби була можливість спокійно їздити по околицях і розглядати красиві місця. Вартість оренди - близько 40 $ на добу.
• Житло в Каппадокії можна підібрати на будь-який смак та бюджет. Хоча б на пару ночей радимо зупинитись у номері типу «cave» (він вирубаний прямо в скелі), щоб відчути всю специфіку та атмосферу цієї місцевості. Ціни на двомісні номери варіюються від 40-45 $ на добу та вище. Якщо розглянути варіанти житла не в Ґереме, а в сусідніх менш туристичних містах (наприклад у чудовому місті гончарів – Аваносі) – то можна суттєво заощадити і не лише на житлі, а й на їжі.
• Одна з найвитратніших частин поїздки - політ на повітряній кулі (ми заплатили по 140 $ з особи), але це часто все одно дешевше, ніж політати десь в іншому місці у світі. Та й по барвисті та видовищності польоту все ж таки Каппадокія на великій висоті!
• Вартість їжі варіюється від місця (у дуже туристичних районах значно дорожче) у середньому від 4 $ (в Аваносі) до 12 $ за порцію обідньої страви. Найсмачніші страви бували якраз у найдешевших закладах. Порції, до речі, великі! І ми часто брали одну на двох.
• В цілому, враховуючи переліт, проживання, оренду машини, бензин, політ на кулі, їжу та невеликі сувеніри – ми витратили близько 600 $ на людину на все на 5 днів.